Nemáte zahrádku, ale přesto byste rádi pěstovali vlastní citrusy? Můžete je pěstovat klidně i doma. V článku si představíme, jak takové pěstování v bytě probíhá. Proces to není příliš složitý, jen je třeba si dát na pár věcí pozor a za čas budete sklízet ovoce – a to doslova.
V našich končinách se nejčastěji pěstují různé druhy citronů, ale díky podobným nárokům se lze následujícími radami bez potíží řídit i v případě, že se rozhodnete pro pěstování pomerančů nebo mandarinek.
Cestou k úspěchu jsou roubované sazenice
Pokud chcete sklízet hezké plody, kupte si roubované sazenice. Při pěstování ze semen vám po několika letech vyroste krásný stromek, ale bohužel plodit nebude. Pro dosažení požadovaného výsledku je vždy potřeba sazenice naroubovat.
Pěstování citrusů v zemině
Pro pěstování toho moc nepotřebujete – pro začátek stačí květináč naplněný směsí univerzální zeminy, kompostu a expandovaného jílu, do kterého zasadíte sazenici. Substrát musí být propustný, středně výživný a mírně kyselý. Pokud nemáte dostatek zkušeností, můžete si rovnou zakoupit speciální substrát na citrusy.
Květináč umístěte na světlé místo, ale dejte pozor, aby na něj zase příliš nepražilo slunce. Přímé sluneční záření totiž může citrusům popálit listy. Obecně pak platí, že letněné rostliny snáší světlo lépe než ty pěstované pouze v interiéru.
Citrusy příliš dobře nesnáší přemokření kořenů, proto je zalévejte spíše střídmě. Rostliny hnojte od jara do konce léta kapalným hnojivem na citrusy s vyšším obsahem draslíku.
Citrusy kvetou i plodí zároveň, výhodou pak je, že mají samoopylovací květy, takže vám bude stačit i jedina rostlina. Jakmile se na rostlině objeví květy, štětečkem se postarejte o přenesení pylu z prašníku na bliznu.
V zimě je dejte do chladné místnosti
Přes zimu by měly být umístěny v chladné místnosti s teplotou 10–15 °C, aby se utlumil jejich růst, protože v našich podmínkách není přes zimu dostatek světla. Bez utlumení růstu by docházelo k jejich vytahování a zeslabování a navíc by se staly náchylnější vůči chorobám a škůdcům.
Hydroponické pěstování
Klasické pěstování v zemině však není jedinou možností. Dalším, a dokonce lepším způsobem je hydroponie. Jedná se o pěstování rostlin ve vodě bez využití půdy, ale se základem spočívajícím ve vzdušném, minerálním substrátu, například keramzitu nebo perlitu. Při tomto typu pěstování citrusy rychleji rostou a také lépe plodí.
Jak již bylo zmíněno, při pěstování v zemině se musí dbát na střídmé zalévání, aby nedošlo k přemokření kořenů. Jak je tedy možné citrusy pěstovat ve vodě? Klíčem jsou pečlivě dávkované živiny, které kořenům zaručí dostatek kyslíku, díky čemuž nebudou uhnívat.
O rostliny se musíte řádně starat
Při hydroponickém pěstování je tedy třeba vodu (u citrusů nejlépe destilovanou) doplnit vhodnou hydroponickou výživou. U menších citrusů (s výškou do jednoho metru) vyměňujte vodu každé dva týdny, u větších rostlin můžete interval prodloužit na zhruba 20 dní. Než sazenice zakoření, první měsíc až dva, přidávejte do vody poloviční doporučenou dávku hnojiva, abyste předešli možnému spálení kořenů.
U hydroponie je třeba rostliny častěji přesazovat, protože kořeny se postupně zasolují, což jim nesvědčí. Alespoň částečná výměna substrátu pro snížení rizika úhynu rostlin by měla probíhat jednou za 4–5 měsíců.
Nádoba pro hydroponické pěstování může být z keramiky, kamene či plastu a je možné použít i květináč s děrovanou vložkou pro hydroponii. Kořeny prorůstající otvory budou moci čerpat roztok s výživou.
Nadstandardní úspěchy díky LED osvětlení
Pokud chcete dosáhnout opravdu těch nejlepších výsledků, můžete rostlinám na zimu pořídit LED osvětlení. Díky osvětlení dozrají již nasazené plody, které by jinak v průběhu zimování odpadly, a navíc se budou moci vyvíjet a následné také dozrávat i nové plody. Používejte LED světla, které listy citrusů nespálí, a umístěte je do vzdálenosti nejméně 20 centimetrů.